Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupė pradeda įgyvendinti projektą „Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupės strategijos administravimas“ Nr. 11-006-T-0019.
Vidaus reikalų ministro 2024 m. gegužės 13 d. Nr. įsakymu 1V-338 buvo patvirtintas siūlomų finansuoti pagal 2021–2027 metų Europos Sąjungos fondų investicijų programą įgyvendinamų vietos plėtros strategijų sąrašas. Į šį sąrašą įtraukta ir Vilkaviškio miesto vietos plėtros strategija „Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupės vietos plėtros 2023–2029 metų strategija“ (toliau – Strategija). Už Strategijos įgyvendinimą atsakinga Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupė (toliau – Vilkaviškio MVVG). Strategija bus įgyvendinama pagal Vidaus reikalų ministro 2024 m. sausio 22 d. įsakymu Nr. 1V-74 (Suvestinė redakcija nuo 2024-06-07) patvirtintas vietos plėtros strategijų įgyvendinimo taisykles (toliau – Taisyklės), kuriose numatyta Strategijos įgyvendinimo tvarka. Taisyklėse numatyta, kad įgyvendinant Strategiją, reikalinga atlikti tam tikrus Strategijos administravimo veiksmus: vykdyti vietos plėtros projektų atranką ir įgyvendinimą (rengti Bendruomenės inicijuotos vietos plėtros kvietimų teikti vietos plėtros projektų įgyvendinimo planą (toliau – PĮP), rengti, tvirtinti, keisti, skelbti kvietimų teikti vietos plėtros PĮP atrankos dokumentus, įvertinti vietos plėtros PĮP, sudaryti, keisti vietos plėtros PĮP sąrašą, priimti sprendimą dėl vietos plėtros projekto finansavimo, vykdyti vietos plėtros projektų stebėseną ir pan.), vykdyti vietos plėtros strategijos įgyvendinimo stebėseną (rinkti, kaupti ir analizuoti informaciją apie vietos plėtros strategijos veiksmų įgyvendinimo eigą, rengti vietos plėtros strategijos įgyvendinimo ataskaitas, esant poreikiui, keisti vietos plėtros strategiją ir pan.), vykdyti informavimo priemones, informuojančias apie Vilkaviškio MVVG veiklą. Taisyklėse, taip pat nurodoma, kad miesto vietos veiklos grupės pareigos yra stiprinti vietos plėtros projektų pareiškėjų ir vykdytojų gebėjimus, reikalingus rengiant vietos plėtros PĮP ir (ar) administruojant vietos plėtros projektų įgyvendinimą. Siekdama tinkamai įvykdyti Taisyklėse minėtus veiksmus Vilkaviškio MVVG turės skirti tinkamos kvalifikacijos personalą ir patirti išlaidų (veiklos išlaidos, išlaidos personalui, išlaidos, susijusios su strategijos viešinimu, finansinės išlaidos, išlaidos strategijos ir pagal ją įgyvendinamų veiksmų įgyvendinimo stebėsenai, konkrečių vertinimo, susijusio su ta strategija, veiksmų atlikimui ir pan.), kurių iš nuosavų finansavimo šaltinių apmokėti neturi galimybių. Taigi Projektu sprendžiama problema yra tai, kad šiuo metu nėra tinkamai pasirengta Strategijai įgyvendinti: nėra suburta specialistų komanda, nėra nustatytos vietos projektų atrankos procedūros, vietos projektų vykdytojai nėra pasiruošę įgyvendinti vietos projektus ir taip prisidėti prie Strategijos įgyvendinimo. Taigi šis planuojamas projektas yra būtinas tinkamai pasirengti ir įgyvendinti Strategijos tikslus ir pasiekti Strategijoje nustatytus rezultatus.
Siekiamas pokytis. Tam, kad BIVP metodo taikymas Vilkaviškio mieste būtų veiksmingas, BIVP metodą įgyvendinančių vietos projektų veiklos būtų orientuojamos į Strategijoje apibrėžto tikslo (1 tikslas. Mažinti socialinę atskirtį ir skurdą Vilkaviškio mieste) ir uždavinių siekimą (1.1 uždavinys – gerinti socialinių paslaugų teikimą bei didinti socialinę įtrauktį; 1.2 uždavinys – skatinti ekonominį aktyvumą ir naujų verslų, įskaitant ir socialinį verslą, kūrimąsi ar plėtrą), Strategijos veiksmų tinkamą įgyvendinimą reikalinga siekti, kad Vilkaviškio MVVG, atsakingos už Strategijos įgyvendinimą, ir vietos projektų vykdytojų pasirengimas įgyvendinti Strategiją gerokai išaugtų.
Atsižvelgiant į siekiamą pokytį, tikslinga, kad Vilkaviškio MVVG suburtų Strategijai administruoti reikalingą komandą, kuri galėtų kompetentingai atlikti Taisyklėse nurodytus Strategijos įgyvendinimo administravimo veiksmus, motyvuotų ir įtrauktų vietos įmones, įstaigas ir organizacijas į Strategijoje numatytų veiksmų vykdymą. Įtraukti į bendrą vietos plėtros politikos valdymą yra naudinga nes, dalyvaudami šiame procese, žmonės sustiprina savo gebėjimus veikti ir imtis naudingų iniciatyvų. Be to, dalyvaujant lygiomis teisėmis su kitais partneriais, stiprinami ryšiai ir žmonių, privačių įmonių, valdžios institucijų ir įvairių sektorių interesų grupių tarpusavio pasitikėjimas, o ši nemateriali nauda žmonėms ir visuomenei yra pagrindas, kuriuo remiantis galima pasiekti konkretesnių materialių rezultatų. Vietose veikiančių subjektų kooperavimasis (bendradarbiavimas) sprendžiant vietovėse nustatytas viešųjų paslaugų problemas (pvz., vykdant konkrečius projektus viešųjų paslaugų problemoms išspręsti ar sumažinti) skatintinas, nes vietos subjektų išteklių, kompetencijų sutelkimas ne tik leis kompleksiškiau ir rezultatyviau spręsti konkrečią Strategijoje nurodytą silpnybę, pašalinti grėsmę, pasinaudoti galimybėmis ar pan., bet ir sudarys sąlygas vietose užmegzti glaudesnius bendradarbiavimo ryšius, padės sustiprėti mažiau patirties vietos problemų sprendime turinčioms nevyriausybinėms organizacijoms.
Projekto tikslas – užtikrinti tinkamą Vilkaviškio miesto vietos veiklos grupės parengtos vietos plėtros strategijos administravimą ir jos įgyvendinimą.
Numatoma projekto tikslinė grupė:
- PMVVG darbuotojai ir PMVVG savanoriai (jei sudaryta savanoriškos veiklos sutartis), valdymo organai ir valdymo organų nariai;
- Vietos plėtros projektų rengėjų ir (ar) vykdytojų atstovai;
- Strategijos įgyvendinimo teritorijos bendruomenė, kai vykdomos informavimo apie PMVVG veiklą, Strategijos administravimo projekto įgyvendinimą ir Strategijos įgyvendinimą.
Projekto įgyvendinimo metu bus vykdomos šios veiklos – Vietos plėtros strategijos įgyvendinimas, įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena, taip pat vietos plėtros strategijos keitimas; Vietos plėtros projektų atrankos dokumentų parengimas ir projektų atranka, vertinimas ir įgyvendinimo priežiūra ir stebėsena; Informavimas apie miesto VVG veiklą, vietos plėtros strategijos administravimo projekto įgyvendinimą ir vietos plėtros strategijos įgyvendinimą; Vietos plėtros projektų įgyvendinimo planų rengimui ir (ar) vietos plėtros projektų įgyvendinimo administravimui reikalingų vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų gebėjimų stiprinimas, vietos plėtros projektų rengėjų ir vykdytojų konsultavimas ir mokymas.
Projekto rezultatas – sudarytos tinkamos sąlygos vykdyti projekte numatytas veiklas bei sėkmingai įgyvendinta Vilkaviškio miesto vietos plėtros 2023-2029 m. strategija. Vilkaviškio miesto VVG narių skaičius projekto įgyvendinimo pabaigoje padidės ne mažiau nei 2 naujais nariais, kurie atstovaus vietos bendruomenei ir (ar) nevyriausybinėms organizacijoms arba verslo įmonėms ir (ar) asocijuotoms verslo struktūroms, veikiančioms Vilkaviškio miesto VPS teritorijoje.
Planuojamas projekto įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2024-09-27 iki 2029-09-28.
Bendra projekto vertė – 199 989,35 Eur, iš jų: ES fondų lėšos sudaro 169 990,94 Eur, Bendrojo finansavimo lėšos sudaro 29 998,41 Eur.